Adopcja kota dorosłego

Dlaczego zachęcamy do adopcji kotów dorosłych?

* W domowych warunkach kot żyje od 13 do 20 lat.
* Dorosły kot może być młodszy niż na to wygląda.
* Kot dwuletni jest odpowiednikiem człowieka koło dwudziestki.
* Sześć lat u kota to trzydzieści parę lat u człowieka.
* Dopiero mając osiem lat kot odpowiada osobie w “średnim wieku”.

Mit:
– kota trzeba wziąć jak najmłodszego aby go sobie wychować, przyzwyczaić do obecności psa, nauczyć korzystania z kuwety
Prawda:
– kotów się nie tresuje, nie uczy, wręcz tresura jest nie zalecana dla tego gatunku zwierzęcia. Zasypywanie odchodów kot ma zakodowane w genach i nie trzeba go uczyć korzystania z kuwety. Jeśli mamy psa to dobrym rozwiązaniem jest adopcja kota dorosłego, który zna psy i był kiedyś w domu z psem. Dobry ośrodek adopcyjny dobierze odpowiedniego zwierzaka. Kot dorosły w razie konfliktu z psem ma większe szanse ucieczki. Mały kotek może zostać pogryziony dlatego biorąc kociaka nie wolno go zostawiać sam na sam z psem.

kot dorosły
Umie już korzystać ze słupka do drapania. Jest spokojniejszy, bardziej stateczny. Nie dokonuje szkód w mieszkaniu.

kociak
Jak to dziecko jest rozbrykany i energiczny. Biega, skacze po meblach, buja się na firankach. Bezustannie wariuje. Trzeba dobrze zabezpieczyć mieszkanie aby uniknąć stłuczonych wazonów, wywalonych doniczek z kwiatkami, pozrzucanych bibelotów. Osoby spokojne, których irytuje ciągły ruch i rwetes powinny raczej zdecydować się na kota dorosłego.

kot dorosły
Bardzo dobrze znosi pozostawanie sam w domu, kiedy opiekun jest w pracy. Z powodu selekcji, szczepień i rozwiniętego systemu odpornościowego jest na ogół zdrowy, bardziej odpory.

kociak
Wymaga troskliwej opieki i dozoru przez całą dobę.
Musi być karmiony ok. 4 razy dziennie dlatego nie można go zostawić samego idąc do pracy.
Jego delikatny organizm jest narażony na różne choroby i infekcje.

kot dorosły
Przeważnie jest już wysterylizowany. Dlatego nie masz stresu i wydatków związanych ze sterylizacją.

kociak
Nie jest jeszcze wysterylizowany dlatego musisz zaplanować dokonanie tego zabiegu w odpowiednim czasie. Jest to związane z kosztami. Gdy kocię zacznie dojrzewać należy uważać na pierwszą ruję u kotki i objawy dojrzewania u kocura. Jest to kłopotliwe dla człowieka i nie można przegapić momentu odpowiedniego na sterylizację.

kot dorosły
Ma całkowicie ukształtowaną osobowość. Jego charakter nie będzie już ulegał zmianom. Na przykład jeśli kot jest spokojny i lubi inne zwierzęta, to takim pozostanie.

kociak
Jego osobowość nie jest jeszcze ukształtowana i może się zmienić . U kotów charakter kształtuje się podczas pierwszych ośmiu tygodni życia, ale objawia się w pełni dopiero, gdy kot osiągnie dojrzałość. Wbrew powszechnemu przekonaniu, opiekun nie jest już w stanie wpłynąć na charakter kociaka.

kot dorosły
Nie zmienia wyglądu przez resztę życia. Praktycznie wiek kota nie łatwo jest ustalić. Kot czy ma 2 lata czy 14 wygląda dokładnie tak samo.

kociak
Zmienia wygląd w miarę dorastania. Nie będzie zawsze puszystą kuleczką!

Leave a reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *