• nivo slider image nivo slider image nivo slider image nivo slider image nivo slider image nivo slider image nivo slider image nivo slider image

Adopcja kota dorosłego

Dlaczego zachęcamy do adopcji kotów dorosłych?

* W domowych warunkach kot żyje od 13 do 20 lat.
* Dorosły kot może być młodszy niż na to wygląda.
* Kot dwuletni jest odpowiednikiem człowieka koło dwudziestki.
* Sześć lat u kota to trzydzieści parę lat u człowieka.
* Dopiero mając osiem lat kot odpowiada osobie w „średnim wieku”.

Mit:
– kota trzeba wziąć jak najmłodszego aby go sobie wychować, przyzwyczaić do obecności psa, nauczyć korzystania z kuwety
Prawda:
– kotów się nie tresuje, nie uczy, wręcz tresura jest nie zalecana dla tego gatunku zwierzęcia. Zasypywanie odchodów kot ma zakodowane w genach i nie trzeba go uczyć korzystania z kuwety. Jeśli mamy psa to dobrym rozwiązaniem jest adopcja kota dorosłego, który zna psy i był kiedyś w domu z psem. Dobry ośrodek adopcyjny dobierze odpowiedniego zwierzaka. Kot dorosły w razie konfliktu z psem ma większe szanse ucieczki. Mały kotek może zostać pogryziony dlatego biorąc kociaka nie wolno go zostawiać sam na sam z psem.

kot dorosły
Umie już korzystać ze słupka do drapania. Jest spokojniejszy, bardziej stateczny. Nie dokonuje szkód w mieszkaniu.

kociak
Jak to dziecko jest rozbrykany i energiczny. Biega, skacze po meblach, buja się na firankach. Bezustannie wariuje. Trzeba dobrze zabezpieczyć mieszkanie aby uniknąć stłuczonych wazonów, wywalonych doniczek z kwiatkami, pozrzucanych bibelotów. Osoby spokojne, których irytuje ciągły ruch i rwetes powinny raczej zdecydować się na kota dorosłego.

kot dorosły
Bardzo dobrze znosi pozostawanie sam w domu, kiedy opiekun jest w pracy. Z powodu selekcji, szczepień i rozwiniętego systemu odpornościowego jest na ogół zdrowy, bardziej odpory.

kociak
Wymaga troskliwej opieki i dozoru przez całą dobę.
Musi być karmiony ok. 4 razy dziennie dlatego nie można go zostawić samego idąc do pracy.
Jego delikatny organizm jest narażony na różne choroby i infekcje.

kot dorosły
Przeważnie jest już wysterylizowany. Dlatego nie masz stresu i wydatków związanych ze sterylizacją.

kociak
Nie jest jeszcze wysterylizowany dlatego musisz zaplanować dokonanie tego zabiegu w odpowiednim czasie. Jest to związane z kosztami. Gdy kocię zacznie dojrzewać należy uważać na pierwszą ruję u kotki i objawy dojrzewania u kocura. Jest to kłopotliwe dla człowieka i nie można przegapić momentu odpowiedniego na sterylizację.

kot dorosły
Ma całkowicie ukształtowaną osobowość. Jego charakter nie będzie już ulegał zmianom. Na przykład jeśli kot jest spokojny i lubi inne zwierzęta, to takim pozostanie.

kociak
Jego osobowość nie jest jeszcze ukształtowana i może się zmienić . U kotów charakter kształtuje się podczas pierwszych ośmiu tygodni życia, ale objawia się w pełni dopiero, gdy kot osiągnie dojrzałość. Wbrew powszechnemu przekonaniu, opiekun nie jest już w stanie wpłynąć na charakter kociaka.

kot dorosły
Nie zmienia wyglądu przez resztę życia. Praktycznie wiek kota nie łatwo jest ustalić. Kot czy ma 2 lata czy 14 wygląda dokładnie tak samo.

kociak
Zmienia wygląd w miarę dorastania. Nie będzie zawsze puszystą kuleczką!

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany i nie będzie rozpowszechniany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz używać następujących tagów i znaczników HTML <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*
*

*