Co robić gdy kot brudzi w jakimś nieodpowiednim miejscu?

Czasem zdarza się, że kot upatrzy sobie jakieś miejsce i uporczywie tam brudzi. W takim przypadku warto zastanowić się nad przyczyną tego stanu rzeczy. Brudzenie jest często związane ze stresem u zwierzęcia.
Przyczyny tego stresu często trudno jest wykryć. Kot nie zawsze pokazuje po sobie, że jest zestresowany. Jeśli mamy więcej kotów i jeden z nich źle się czuje w towarzystwie innych lub jest przez nie prześladowany, taki kot często manifestuje stres załatwiając się w nieodpowiednich miejscach, często są to szczyty szafek lub jakieś zakamarki.
Czasem przyczyną stresu może być pojawienie się nowego domownika, jakieś zmiany w domu, kuweta w niezbyt zacisznym miejscu lub jakaś choroba u kota. Brudzenie może być też objawem, że kot lub kotka dojrzały już do sterylizacji.
Warto naszego pupila bacznie obserwować.

Aby zniwelować ten uciążliwy zwyczaj najlepiej postawić dodatkową kuwetę w miejscu gdzie kot brudzi. Często jednak jest to zupełnie nie możliwe.

Dobre rezultaty przynosi postawienie w tym miejscu miseczki z octem. Koty nie lubią zapachu octu i będą obchodzić to miejsce z daleka. Nierzadko zapamiętują ten przykry zapach i nie podchodzą do tego miejsca nawet gdy octu już nie ma.

Koty generalnie nie lubią kwaśnego zapachu. Można zamiast octu stosować kwasek cytrynowy.
Skórki z cytryn lub pomarańczy też powinny odstraszać ale szybko wysychają i tracą zapach.

Leave a reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *