• nivo slider image nivo slider image nivo slider image nivo slider image nivo slider image nivo slider image nivo slider image nivo slider image

Okna uchylne

Często rozmawiam na temat adopcji moich kotów i wypytuję o bezpieczeństwo w nowym domu aby się upewnić że mój podopieczny będzie żył długo i szczęśliwie. Gdy pytam o okna chętni na kota odpowiadają, że u nich okna są bardzo bezpieczne, gdyż są uchylne i kot nie ma możliwości przez nie wypaść. NIESTETY – okna uchylne nie są bezpieczne, przeciwnie stanowią śmiertelną pułapkę.

Niebezpieczeństwo stanowi fakt, że jeśli kot spróbuje wyskoczyć bo np. przeleciał ptaszek lub motyl, i wpadnie pomiędzy framugi to już nie jest w stanie się wydostać. Szczęście jeżeli w domu są ludzie, usłyszą przeraźliwe miauczenie i wyswobodzą kota!

Kiedyś koleżanka z pracy odwoziła mnie do domu. Nigdy nie rozmawiałyśmy o zwierzętach i ona nie wiedziała, że jestem kociarą. Zresztą w pracy raczej nie przyznaję się do tego. Gadałyśmy sobie o różnych sprawach. Ona opowiedziała mi historię swojej koleżanki i jej kotki.
Któregoś dnia ta koleżanka i jej mąż wyszli z domu na zakupy. Nie było ich w domu raptem półtorej godziny. Gdy wrócili zastali swoją 4 miesięczną koteczkę zaklinowaną w oknie uchylnym przez brzuch. Kotka na szczęście jeszcze żyła.
Wyswobodzili kotkę i natychmiast pojechali do lecznicy. Koteczka miała ogromne uszkodzenia organów wewnętrznych. Odbyło się kilka kosztownych operacji, które uratowały koteczce życie.
Ta historia skończyła się szczęśliwie – ale można było tego uniknąć.

Kiedy w oknie uchylnym utkwi łapa, jest to jeszcze najmniejszy problem, gdyż złamaną łapkę można wyleczyć.
Niestety gdy w oknie uchylnym utkwi głowa kota, KOT NIE MA ŻADNYCH SZANS, i kończy się to dla niego tragicznie.

Ludzie często mówią, że to się nie zdarzy bo po co kot miałby skakać na okno. Niestety F.Canis ma za wiele sygnałów o tego typu zdarzeniach. Niestety były 2 wypadki powieszenia kota u zaprzyjaźnionych kociarzy, którzy lekceważyli nasze ostrzeżenia o niebezpieczeństwie uchylnych okien, dopóki nie przydarzyło się nieszczęście.

Fundacja Canis zaleca założenie siatki w jednym oknie, które się otwiera. Daje to nie tylko bezpieczeństwo kotu ale także spokój domownikom i opiekunom, którzy nie muszą się denerwować i pilnować kota, gdy chcą wywietrzyć mieszkanie. Wtedy otwieramy okno nie uchylnie lecz zwyczajnie na oścież.
Obecnie w dobie globalnego ocieplenia, gdy lata są tak upalne, że trudno wytrzymać, jest to niezwykle wygodne.

Gdy mamy kota, musimy bezwzględnie zrezygnować z uchylania okien. Jedynym wyjątkiem jest rozszczelanianie, gdy szpara jest tak mała, że kot nie wsadzi łapki. Czasem okna są głęboko osadzone w ścianie, tak że szpara między oknem a ścianą jest tak mała, że kot nie przełoży głowy.

W innych przypadkach nie wolno uchylać okien, gdy w domu jest kot.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany i nie będzie rozpowszechniany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz używać następujących tagów i znaczników HTML <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*
*

*