Rozszczepienie podniebienia u kotów

Uczulamy opiekunów kotów, których pupile mają przewlekły ropny katar, ropną wydzielinę z nosa i oczu, aby zbadali czy zwierzak nie ma rozszczepu podniebienia.
Często problem taki diagnozuje się jako przewlekłe zapalenie zatok lub koci katar. Żadne leczenie antybiotykowe czy inne nie przynosi rezultatów. Kot i jego opiekun męczą się, podczas gdy schorzenie można zoperować, gdyby zostało zauważone. W wielu przypadkach może się okazać, że przyczyną jest rozszczep podniebienia, którego nikt nie zauważył.

Ostatnio okazało się, że na rozszczep podniebienia cierpią 2 nasze koty. Jednym z nich jest Kubuś, który być może ma dziurę w podniebieniu w skutek upadku z wysokości. Powodowało to ciągłe infekcje u kota i prawdopodobnie utratę oka. Na szczęście problem został zauważony. Kubuś jest już po operacji i jego stan się poprawia.

Smutnym przypadkiem jest Smarkata – kotka 11-letnia, która całe życie męczy się z infekcjami, ropnym wyciekiem z nosa. Biedna kotka ma zwyczaj siedzieć z łebkiem opartym o coś aby nos był w górze, co ułatwia jej oddychanie. Dopiero teraz okazało się, że Smarkata cierpi na rozszczepienie podniebienia.
Oszczędziło by to jej 11 lat cierpienia, gdyby problem został wcześniej zdiagnozowany.

Leave a reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *