• nivo slider image nivo slider image nivo slider image nivo slider image nivo slider image nivo slider image nivo slider image nivo slider image

Równość praw zwierząt

Wielu osobom wydaje się dziś, że idea równych praw zwierząt i ludzi wydaje się niedorzeczna. Przecież to tylko zwierzęta!
Ale mentalność ludzi zmienia się z biegiem czasu i to co kiedyś wydawało się zupełnym nonsensem, dziś jest uważane za oczywiste. W ciągu 2 ostatnich stuleci, a szczególnie w XX wieku obalono wiele przesądów uzasadniających kiedyś nierówności między ludźmi.
Dziś stwierdzenie, że wszyscy ludzie są równie jest oczywiste, ale nie zawsze tak było.

Wynika to z niewiedzy i zakorzenionych tradycji. Kiedyś ludzi innych ras czy narodowości uważano niemal za istoty innego gatunku. O ile dobrze pamiętam, kiedy byłam w szkole podstawowej dokonano sensacyjnego odkrycia, że ludzie pochodzący z prymitywnych plemion żyjących w buszu, są tacy sami jak inni ludzie. Dziecko zabrane z takiego plemienia zostało wychowane w kraju cywilizowanym, wyrosło na cywilizowanego, wykształconego człowieka jak my. Wcześniej uważano, że to zupełnie inne istoty.

Kiedy ja byłam dzieckiem gloryfikowano cywilizację ludzką. Szczególnie komunistyczna propaganda celowała w zachwytach nad uprzemysłowieniem. Uważano, że prymitywne plemiona, które do dziś żyją jak w epoce kamienia łupanego, są gorsze od nas i nieszczęśliwie. Uważano, że powinni być ucywilizowani dla ich dobra, bo ich życie jest tak nieszczęśliwe i straszne. Tyle tracą!

Dziś pojawiają się w TV programy pokazujące tych ludzi takimi jakimi są. W serialu Plemię Tanna rusza w świat, bohaterami są mężczyźni, którym zafundowano podróż po USA. Okazało się, że są to weseli, sympatyczni ludzie, zupełnie tacy sami jak my i w dodatku zupełnie dobrze radzący sobie w nowych sytuacjach. Przychodzi wtedy na myśl refleksja, czy aby ich życie jest takie nieszczęśliwe, czy aby tak wiele tracą? A może to my coś tracimy? Oni żyją sobie spokojnie, na łonie natury, uprawiają swoje poletka, cieszą się swoimi rodzinami, wspólnie tańczą i śpiewają. Biedacy – nie muszą codziennie tyrać w biurze, wdychać spalin, żyć w pędzie i stresie w kamiennych dżunglach. Pewnie coraz więcej ludzi zastanawia się czy nie woleliby żyć w takiej wiosce bez samochodów, telewizorów, pogoni za pieniądzem.

Kiedy w XVIII wieku powstawał ruch feministyczny, sama myśl o równych prawach kobiet wydawała się niedorzeczna. W 1972 Mary Wollstonecraft opublikowała Vindication of the Rights of Women, jej poglądy wyśmiano jako kompletnie niedorzeczne. Filozof Thomas Taylor opublikował anonimową satyrę w której argumentował, że jeśli chce się wywalczyć równość kobiet to dlaczego nie psów, kotów i koni.

Nadejdzie moment, kiedy uświadomimy sobie, że zwierzęta powinny mieć prawa równe ludziom, prawo do godnego życia. W końcu to one były na ziemi pierwsze.
(Małgorzata)

2 Komentarze

  1. Zdzisław
    Opublikowano 10 lutego 2015 o 12:56 | Link

    Zgadzam się. Należy walczyć o ta, aby zwierzęta miały prawo do głosowania i reprezentacji w parlamencie!

  2. Opublikowano 10 lutego 2015 o 13:15 | Link

    gdy w XIX w. w W.Brytanii sufrażystki walczyły o prawa kobiet, to panowie byli oburzeni: „do czego to dojdzie! może niedługo konie i psy będą miały prawo do głosowania”.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany i nie będzie rozpowszechniany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz używać następujących tagów i znaczników HTML <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*
*

*