Chcę wysterylizować koty, które dokarmiam, gdzie szukać pomocy?

Często osoby opiekujące się bezdomnymi kotami, dokarmiające i zapewniające im schronienie, piszą do nas z prośbą o pomoc w wysterylizowaniu tych kotów, aby zapobiec ich rozmnażaniu się.
Fundacja Canis propaguje sterylizację jako najbardziej humanitarny sposób zapobiegania rozmnażaniu a tym samym bezdomności zwierząt. Dlatego staramy się doradzać i pomagać w miarę możliwości.

Aby najlepiej doradzić ważna jest informacja w jakim mieście są koty.

Fundacja Canis mieści się w Warszawie i znamy głównie możliwości pomocy tutaj. Nie orientujemy się wygląda pomoc dla opiekunów zwierząt w innych miastach.

Instytucjami do których należy się zwracać aby uzyskać pomoc w sterylizacji są:

  • wydział ochrony środowiska w gminie
  • organizacje opieki nad zwierzętami

Wydział ochrony środowiska w gminie – zajmuje się zwierzętami żyjącymi na danym terenie.
W Warszawie od kilku lat prowadzone są akcje sterylizacji bezdomnych zwierząt. Opiekun zwierząt może otrzymać w gminie bezpłatne skierowanie do wyznaczonej lecznicy, w której można kota lub psa wysterylizować, wyleczyć, zaszczepić itp.
Większość lecznic posiada szpitaliki, gdzie zwierzę może przebywać w czasie rekonwalescencji po zabiegu.

Opiekun musi sam odłowić zwierzę, umówić się na zabieg, dowieźć zwierzę, a następnie odebrać i wypuścić.

Dlatego gdy szukamy pomocy w sterylizacji bezdomnych zwierząt należy najpierw zadzwonić do swojej gminy.

Programy trwają do wyczerpania się funduszy. Dlatego jeśli w danym momencie programu nie ma, należy szukać pomocy w organizacjach opieki nad zwierzętami.

organizacje opieki nad zwierzętami – organizacje często otrzymują dotacje dlatego można się do nich zwrócić o pomoc w sfinansowaniu sterylizacji bezdomnych zwierząt. Tu również otrzymamy skierowanie do lecznicy, z którą dana organizacja ma podpisaną umowę.

Organizacje również mogą nam pomóc przy odłowieniu zwierzęcia.

Jeśli nie umiemy, nie mamy doświadczenia w odławianiu zwierząt do sterylizacji, w organizacjach otrzymamy porady, instrukcję, jak również możemy wypożyczyć sprzęt specjalistyczny.

W niektórych przypadkach można uzyskać pomoc wolontariuszy, którzy pomogą nam odłowić zwierzę. Jednak pomoc taka jest bardzo ograniczona, gdyż wolontariusze są ludźmi pracującymi, którzy poświęcają swój wolny czas na pomoc zwierzętom i ich możliwości i czas są ograniczone.

Ze względu na ograniczone fundusze organizacje z reguły organizacje nie pomagają przechować zwierzęcia po zabiegu. Można wypożyczyć klatkę wystawową, w której musimy sami zwierzaka przechować.

Telefony organizacji opieki nad zwierzętami, działających na danym terenie, można znaleźć w Internecie. W dużych miastach na stronie www urzędu miasta są podane organizacje, które otrzymały dotacje. Można również otrzymać informacje o organizacjach w gminie, w wydziale ochrony środowiska.

Fundacja Canis – w chwili obecnej Fundacja oferuje jedynie pomoc w postaci skierowań rabatowych na sterylizację bezdomnych zwierząt (opiekun ponosi część kosztów).

Skierowania rabatowe mogą otrzymać również osoby niezamożne, które chcą wysterylizować swojego domowego pupila.

Skierowania są do wyznaczonych lecznic. Opiekun musi sam odłowić zwierzę, dowieźć do lecznicy, a po zabiegu odebrać o przechować (przez 7-10 dni) u siebie.

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *