Czy kot na dworze jest szczęśliwszy?

Czy kot na dworze jest szczęśliwszy?

bezpieczeństwo kota wychodzącegoCzy warto wypuszczać swojego kota z domu? Tu ścierają się zdania licznych opiekunów kotów.

Przez wieki koty były zwierzętami gospodarskimi, żyjącymi niejako obok ludzi broniąc zbiorów przez gryzoniami. Utarło się przekonanie, że kot jest takim wolnym duchem, któremu najlepiej jest na swobodzie. “Kot własnymi drogami chodzi”  to przysłowie symbolizuje wolność i określa kogoś kto jest wolnym duchem, niezależnym, kogoś kto ma własne zdanie i kieruje się własną opinią. Kot symbolizuje wolność i decydowanie samemu o sobie.

Do dziś wielu opiekunów kotów nie chce pozbawiać ich “wolności”, gdyż uważają, że koty chodzące samopas są szczęśliwe. Szczęśliwe ale czy bezpieczne?

W ciągu ostatnich 100 lat cywilizacji ludzkiej, świat zmienił się na tyle, że nie jest już bezpieczny dla kota wychodzącego. Koty wolno żyjące niestety żyją znacznie krócej niż te siedzące w domu. Średnio kot powinien dożyć do 18-20 lat. Koty wolno żyjące dożywają średnio 4 lat.

Jakie niebezpieczeństwa czyhają na kota na dworze?

Niebezpieczeństw jak wypadki drogowe, atak psa są oczywiste.  Żadne zwierze nie potrafi nauczyć się zasad ruchu drogowego. Szczególnie samce niekastrowane niefrasobliwie przebiegają przez ulicę nie zważając na samochody.  Nie będę też omawiać sprawy wyłapywania kotów na skórki czy jako żywa przynęta do tresowania psów zabójców czy skrzywdzenie kota przez chuliganów – wszyscy o tym wiemy.

Ale miasto stwarza ogromną ilość niebezpieczeństw dla domowego kota, które nie zawsze potrafimy przewidzieć. Kot po prostu nie wraca i nie wiemy co się z nim stało. Mówimy zapłakanym dzieciom, które czekają, że “kot uciekł”. Ale dlaczego kot miałby uciekać z domu gdzie ma wikt i dach nad głową i kochających opiekunów?

Pare przykładów niebezpieczeństw czyhających na koty w mieście:

  • Śmiertelne trucizny. Środki chemiczne stosowane w samochodach (np. płyn do chłodnic) czasem wyciekają i są wtedy dla kotów słodka i ąmiertelną trucizną.
  • zamknięcie przypadkowe w czyimś garażu, piwnicy, strychu…  Przypadkowe wywiezienie w czyimś samochodzie.
  • wypadki przy przechodzeniu przez parkany, drzewa, walające się druty, szkła itp. Nie wiemy cz w pobliżu nie odbywa się jakaś budowa, remont.

Kot może wejść w każdą szparę i dziurę. Zwierzak po prostu nie dostrzega niebezpieczeństwa. Do tego dochodzi kontakt z zarazkami, pasożytami. O ile odrobaczany domowy kot może nie mieć robaków, to kot wychodzący na pewno je ma. Tu nie może być wątpliwości. Dlatego kota wychodzącego trzeba odrobaczać regularnie co kwartał. Styczność z kotami wolno żyjącymi naraża go na zarażenie się chorobami wirusowymi, infekcjami grzybiczymi itp.

Jak zabezpieczyć kota wychodzącego

Czy da się zapobiec zaginięciu kota wychodzącego? Niestety nie. Przecież nie pouczysz go: “Kochany Mruczku nie przechodź przez jezdnie na czerwonym”. Jeżeli już nic cię nie przekonuje aby ograniczyć kotu możliwość wychodzenia albo jeśli mieszkasz w domu z ogrodem i nie możesz zabezpieczyć wszystkich okien, co możesz zrobić aby ograniczyć niebezpieczeństwa:

  1. kastracja  kota /sterylizacja kota – kot sterylizowany będzie w większości przypadków trzymał się koło domu. Nie będzie się oddalał i nie będzie szukał kontaktu z wolno zyjącymi kotami. Sterylizacja obniżająca chęć do wałęsania się w znacznym stopniu ograniczy ilość niebezpieczeństw.
  2. regularne odrobaczenia, szczepienie, stosowanie preparatów przeciwpchelnych i przeciw kleszczom
  3. czipowanie – obecnie każdy kot powinien być zaczipowany. Znalezienie zaginionego kota w 95% przypadkach kończy się niepowodzeniem, choćby dlatego że koty są bardzo podobne do siebie. Buraska czy czarnego trudno odróżnić od innych. Kot raczej nie przyjdzie na zawołanie do obcej osoby.  Gdy ktoś znajdzie lub odłowi kota i odczyta czip od razu będzie widział kto jest jego opiekunem.
  4. adresatka – Czip jest o tyle lepszy od adresatki, że kotu właściwie nie powinno się zakładać obroży. Obrożna dla kota musi być rozciągliwa z gumki, aby kot mógł wyciągnąć głowę, gdy obroża się o coś zaczepi. Łatwo sobie wyobrazić, że kot łażący po drzewach, przechodzący pod parkanem łatwo może zaczepić o coś obrożą.
  5. Woliera dla kotów – Wybudowanie specjalnej woliery dla kota w ogrodzie pozwoli kotom przebywać na świeżym powietrzu i zabezpieczy je jednocześnie przed wieloma niebezpieczeństwami. Jest to jedyny sposób gdyż nikt jeszcze nie wynalazł zabezpieczenia parkanu, którego kot nie byłby w stanie pokonać.

Nie wypuszczaj kota – najlepsze rozwiązanie

Koty generalnie dobrze czuja się w mieszkaniu, gdzie mają miejsce do spania i głaszczące ręce ludzi.

Jak uszczęśliwić kota w domu

Kot jest zwierzęciem towarzyszącym.  Lubi ludzi, lubi głaskanie, zabawę.   Kwestia wychodnia czy nie łączy się z zagadnieniem nudy, która jest wrogiem każdego ludzi i zwierząt. W naturze zwierzę musi się wiele natrudzić nad zdobyciem pożywienia i nie ma czasu na stresy. Zwierzak domowy ma dużo wolnego czasu i cierpi z powodu nudy.  Dlatego wielu ludzi uważa, że kot jest szczęśliwszy w domu bo łażąc po okolicy nie nudzi się.

Ale nie potrzeba wiele, żeby uszczęśliwić kota:

  • głaskanie, drapanie za uchem – twojemu kotu wystarczy pare minut dziennie, jest spragniony kontaktu z tobą bardziej niż łazenia po okolicy
  • zabawa piłeczkami, patyczkami oczywiście ze swoim człowiekiem – to najbardziej uszczęśliwi twojego kota
  • drapak
  • zabawki dla kota – na czas gdy idziesz do pracy zostaw kotu pare piłeczek pingpongowych czy szmacianych myszek
  • drugi kot do towarzystwa

 

 

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *