Czy po sterylizacji mój kot utyje i zmieni się jego charakter?

Miłośnicy kotów czasem pytają nas czy aby po sterylizacji ich kot nie zmieni swojego charakteru lub się nie roztyje.
Mit o tyciu kotów po sterylizacji jest bardzo rozpowszechniony. Jednak nie ma on nic wspólnego z prawdą.

Rzeczywiście wielu karmicieli, którym pomogliśmy przy sterylizacji kotek wolno żyjących, opowiadają potem jak ich dokarmiane koty wypiękniały, przybrały na wadze, stały się dorodne i dobrze wyglądające. Jest to spowodowane tym, że kotka nie wykorzystuje swoich sił witalnych na karmienie kociąt, ochronę ich itp.
Wysterylizowane koty wolno żyjące są zdrowsze i żyją dłużej.

Z naszych doświadczeń wynika, że koty wcale nie tyją po sterylizacji. Zdarzają się nieliczne wypadki tycia.

Co do charakteru kotów po sterylizacji to najczęściej nie ulega on zmianie. Jeśli już to na lepsze.
Często sterylizacja poprawia problemy behawioralne. Koty agresywne stają się łagodniejsze. Ustają konflikty między kotami. Koty nieufne stają się bardziej oswojone. Szczególnie to widać u kocurów, które łagodnieją i stają się bardziej przymilne.

Nie jest prawdą, że koty gnuśnieją i stają się powolne i mało żywotne.
Często, choć nie zawsze, koty dorosłe stają się spokojniejsze. Sterylizacja nie ma tu nic do rzeczy. Kot dorosły staje się bardziej kanapowcem i przestaje rozrabiać jak mały kociak. Szczególnie, że domowy kot nie ma wiele do roboty poza spaniem i towarzyszeniem człowiekowi, w jego życiu.

Przyczyną tycia niektórych kotów nie jest sterylizacja, lecz dogadzanie im przez opiekunów.

3 Comments
  1. Niestety charakter mojej kotki zmienił się diametralnie po sterylizacji. Z mądrej, niezależnej kotki stała się bezrefleksyjnym pluszakiem do przytulania. Przerażony czytam różne fora i właściciele kotów potwierdzają taką zmianę. Pomijając uciążliwość, polegającą na tym, że zachowuje się jakby miała rójkę 24 godziny na dobę (tyle, że chodzi o samo głaskanie) to jej charakter tak się odmienił, że czuję się jakby mi kotkę podmienili. Masakra. Powinniście uprzedzać właścicieli kotów o możliwości takich zmian.

  2. Z naszych doświadczeń wynika, że takie zmiany charakteru zdarzają się bardzo rzadko. Generalnie kot staje się łagodniejszy, przestaje się włóczyć. Nie usiłuje wydostać się z domu, żeby szukać partnera i może przy tym zginąć. Kocury przestają znaczyć teren, włóczyć się i toczyć walki z innymi kocurami. Kocur wychodzący trzyma się domu i nie wraca po paru dniach poharatany i z ropnymi ranami po walkach.

    Taką zmianę jak u Pana kotki, wielu kociarzy uznałoby za zaletę, gdyż kotka stała się bardziej nastawiona na kontakt z człowiekiem. Kotka lgnie do opiekuna a nie myśli o szukaniu kociego partnera.

  3. Z czego tutaj byc zadowolonym? Wczesniej moglem sie z kotem bawic zabawkami, kulkami sznureczkami, a teraz to spiacy flak bez zycia. Racja, fajnie, ze sie tuli jak szalony, ale to zaden plus, bo z kota uszlo zycie

Leave a reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *