Kot głośno miauczy w nocy - co robić?

Kot głośno miauczy w nocy - co robić?

kot miauczy w nocyŚrodek nocy, spokojnie śpisz, i nagle wyrywa cię ze snu głośne miauczenie kota. Przewracasz się z boku na bok i próbujesz zasnąć. Sytuacja powtarza się coraz częściej i zaczynasz mieć dość swojego kociego przyjaciela.

Niestety problem głośno miauczących kotów wcale nie jest rzadki. Najczęściej dotyczy starszych kotów. Często kot po prostu chce zwrócić na siebie uwagę swoich ludzkich opiekunów i upewnić się, że nie jest sam. Oczywiście koty miauczą także w ciągu dnia ale nie jest to uciążliwe i specjalnie się tego nie zauważa.

Jeśli wstajesz w nocy, interesujesz się kotem, głaszczesz, dajesz jeść, możesz utrwalić ten nawyk. Kot zorientuje się, że w ten sposób zdobywa twoją uwagę i dodatkowe smakołyki i będzie coraz częściej miauczał w nocy.

Kilka porad jak poradzić sobie z tym problemem:

Ustanów rutynę dnia

Ustanowienie rutyny dnia sprawi, że kot będzie bardziej zrelaksowany i będzie się czuł bardziej bezpieczny. Oznacza to stworzenie planu dnia kiedy jest pora na jedzenie, pora na zabawę i pora na spanie.

Plan dnia powinien przewidywać zabawę z kotem przed snem. Dzięki czemu kot zużyje trochę energii, zmęczy sie i będzie spał w nocy. Dodatkowo można dać kotu jeść tuż przed snem np. zostawić jej połowę kolacji. Kot wybawiony i najedzony będzie spał w nocy i będzie mniej chętny wstawać rano i miauczeć.

Jeśli kot budzi cię rano i domaga się jedzenia, nie idź od razu do szafki po puszkę i nie dawaj mu jeść. Zrób coś innego najpierw. Dopiero po ok. 10 minutach nakarm kota. Wtedy kot nie będzie kojarzył sobie wstawania z łóżka człowieka z jedzeniem .

 

Zadbaj o potrzeby kota

Pamiętaj aby kot miskę czystej wody.

Ważne jest aby przed snem wyczyścić kocią kuwetę. Koty najczęściej załatwiają się w nocy i nie lubią wchodzić do brudnej kuwety.

 

Zrób coś żeby kot się nie nudził

W naturze zwierzęta muszą się wiele natrudzić aby zdobyć coś do jedzenia. W domu zaś zwierzaki nie mają co robić i nudzą się.  Dlatego warto jest zadbać o to aby kot miał jakąś zabawę, szczególnie wtedy gdy zostaje sam w domu. Np. zostaw  zabawki dla kota – piłeczki, myszki, torby papierowe, tekturowe kartony. Pochowaj w mieszkaniu jakieś smakołyki, żeby kot mógł je odnaleźć.

Baw się z kotem w ciągu dnia, tyle na ile starczy ci czasu. Koty najlepiej lubią gonić za piórkami na patyku, zabawkami w rodzaju wędki.

 

Sterylizacja i kastracja

W naturze kotki głośnym miauczeniem nawołują kocury, a kocury im odpowiadają równie głośno. Dzieje sie to zazwyczaj w nocy. Sterylizacja kota usuwa ten problem.

 

Starsze koty

Lepiej jest nie izolować kota w osobnym pokoju. Kot będzie się czuł niepewnie i to może spowodować miauczenie.

Ponadto warto udać sie do weterynarza aby zbadać kotu uszy. Kot może mieć problem ze słuchem. Miauczy bardzo głośno gdyż nie słyszy siebie.

 

Inne sposoby

Dobrze jest aby kot uświadomił sobie że miauczeniem nic nie wskóra. Dlatego nie reaguj. Raczej zastosuj zatyczki do uszu i ignoruj kota. Istnieje nadzieja, że kot uzna że miauczenie prowadzi do nikąd i przestanie.

Innym sposobem na uspokojenie kota jest Feiliway – sprey lub wtyczka do kontaktu.

Niektóry opiekunowie kotów po prostu nie mogą się wyspać i zamykają kota w innym pomieszczeniu. Nie jest to dobry sposób, gdyż kot tym bardziej będzie miauczał aby dostać się do pomieszczenia gdzie są ludzie. Innym sposobem wartym wypróbowania jest pozwolić kotu spać blisko łóżka aby w razie czego wyciągnąć rękę i pogłaskać go.

 

Przyczyny miauczenia kotów w nocy

W naturze koty są nocnymi łowcami i są aktywne w nocy.  Nawet miejskie koty wolno żyjące czują się w nocy dużo pewniej i wychodzą ze swych kryjówek. Głośnie miauczenie służy kotom do nawoływania dzieci przez matkę, w czasie walk kocurów. Ludzie mieszkający w domach z ogrodem znają dobrze wrzaski kotów w marcu i nie tylko.

W domu koty miauczą gdy czują się niepewnie.

  • adoptowany kociak będzie głośno miauczał gdyż został po raz pierwszy sam, bez matki, w nowym otoczeniu
  • starszy kot adoptowany z azylu może na początku miauczeć głośno w nowym domu, gdzie nie ma jego towarzyszy z azylu
  • stare koty miauczą głośno gdyż mają kłopoty ze słuchem i nie słyszą same siebie

 

2 Comments
  1. Dobrze jest aby kot uświadomił sobie że miauczeniem nic nie wskóra. Dlatego nie reaguj. Raczej zastosuj zatyczki do uszu i ignoruj kota. Istnieje nadzieja, że kot uzna że miauczenie prowadzi do nikąd i przestanie.
    Myślę że to najbardziej skuteczna rada w naszym przypadku zadziałało!

  2. Mój kot kastrat miauczy pod drzami wejsciowymi. Bierze go tak w ok godz 2-5rano.
    Ja to ja,ale co z sąsiadami?

Leave a reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *