Toksoplazmoza - na czym polega zagrożenie?

niedokładnie umyte warzywa mogą być źródlem toksoplazmozyToksoplazmoza jest jedną z najczęściej występujących chorób pasożytniczych u człowieka.  Pierwotniak wywołujący toksoplazmoze, toxoplasma gondii rozmnaża się w tkankach wielu ssaków i ptaków.

Kot jest żywicielem ostatecznym toksoplazmozy i z kałem wydala oocysty, które po 2-5 dniach przebywania w środowisko stają się inwazyjne.  Ten fakt wskazuje, że odchody kota nie są niebezpieczne, chyba że leżą nie wyrzucone przez 5 dni. Z reguły wyrzucamy brudy z kuwety kociej od razu lub po paru godzinach, gdy ew. toxoplazma nie jest szkodliwa. Pozostaje kwestia zanieczyszczeni pozostających na ściankach kuwety. Ważnym zagadnieniem jest toksoplazmoza a ciąża. Aby sie całkowicie zabezpieczyć kobieta w ciąży powinna czyścic kuwetę kocią   w gumowych rękawiczkach. Ponadto myjąc kuwetę codziennie praktycznie nie ma możliwości zarażenia.

Toksoplazmoza objawy u dorosłych:

U ludzi z dobrym układem odpornościowym toksoplazmoza przebiega bezobiawowo. Mogą wystąpić także słabe objawy przypominające grypę: stany podgorączkowe, osłabienie, bóle glowy i mięśni.

Jak zabezpieczyć się przed toksoplazmozą

  1. jedż wyłącznie mięso gotowana lub smażone lub uprzednio zamrożone przez minimum 2 dni – główny sposób zarażenia się jest przez niedogotowane lub surowe mięso. Nie próbuj surowego mięsa w czasie przyrządzana posiłków. Myj ręce po krojeniu surowego mięsa.
  2. unikaj picia wody z otwartych ujęć
  3. unikaj przypadkowego połknięcia ziemi, myj starannie warzywa i owoce

Zdrowy, zadbany kot nie stanowi zagrożenia toksoplazmozą dla ludzi i nie jest zagrożeniem dla kobiet w ciąży.

Dla pewności zastanosuj następujące zalecenia:

  1. nie karm kotów surowym mięsem
  2. nie pozwól aby kot polował na myszy lub inne zwierzęta – mysz jest żywicielem dla toksoplazmozy
  3. codziennie myj kuwetę – oocysty stają się inwazyjne dopiero po 2-5 dniach

Zalecenia dla kobiet w ciązy

  1. wykonaj badania toksoplazmozy
  2. nie jedz mięsa surowego, unikaj grillowanego
  3. dokładnie umyj deskę do krojenia, naczynia i ręce ciepłą wodą i detergentem po kontakcie z surowym miesem, owocami morza, warzywami i owocami
  4. dokładnie umyj i obierz warzywa i owoce przed jadzeniem
  5. w kontakcie z ziemią ( przesadzanie kwiatków, prace w ogrodzie) używaj rękawic gumowych
  6. chroń żywność przed owadami
  7. kota trzymaj w domu i nie karm go surowym mięsem
  8. unikaj czyszczenia kociej kuwety lub rób to w rękawicach
One Comment
  1. […] planowanie na wypadek przejścia na świat dziecka – kot nie stanowi dla dziecka żadnego zagrożenia jednak znany jest mit zagrożenia toksoplazmozą i podejście lekarzy którzy na wszelki wypadek zalecają pozbycie się kota. Planując powiększenie rodziny poczytaj o toksoplazmozie. […]

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *