Wakacje - co robi odpowiedzialny opekun kota lub psa

Lato stanowi okres kiedy wielu ludzi wyjeżdża na wakacje. Obecnie większość hoteli na świecie przyjmuje gości z czworonogami odpłatnie lub gratis. Niestety mimo tego ciągle jeszcze nieodpowiedzialni i bezduszni ludzie po prostu porzucają swoje zwierzęta.

Jeśli nie rozumiesz w czym problem to wyobraź sobie (będąc na cudownych wakacjach), że nagle w skutek jakiejś pomyłki wysiadasz z pociągu w zupełnie nieznanym miejscu, wiosce zabitej deskami i jeszcze do tego okazuje się, że cię okradziono i nie masz pieniędzy przy sobie. Jak się wtedy czujesz, co robisz? Śpisz na dworcu a wokół kręcą się ciemne typy. Nie możesz kupić sobie nic do jedzenia. A jak czują sie  przerażone, błąkające się czworonogi, ktore nagle straciły dach nad głową. Człowiek w takiej sytuacji może sobie poradzić, pies nie, choćby dlatego, że pies czy domowy kot nie jest przystosowany do życia bez człowieka.

W okresie wyjazdowym organizacje opieki nad zwierzętami notują nie tylko zwiększeni ilości porzuconych zwierząt, ale też ogromną ilość zgłoszeń od osób które zagubiły zwierzę.

W jakich okolicznościach koty i psy się gubią?  Psy i koty nie uciekają. Po co miałyby to robić, one kochają swoich ludzi bez względu na wszystko. Znane są przypadki kiedy pies pozostaje wierny pijakowi który go bije. Zwierzaki nie uciekają, one się po prostu gubią.

  1. ruja – największa przyczyna zagubienia się zwierząt, które chcą szukać partnera i nie umieją potem wrócić do domu. Bardzo ważna jest sterylizacja psa i kota. Koty i psy nie muszą, a nawet nie powinny, dbać o rozmnożenie gatunku bo te gatunki występują w dużym nadmiarze. Pies nie ucieknie za suczką, a kot nawet wychodzący będzie się trzymał domu.
  2. wypadnięcie z okna – kot czy pies spadając z niezabezpieczonego okna może się dotkliwie poranić. Przysłowie “kot spada na 4 łapy” nie mówi, że oznacza, że spadając nie robi sobie krzywdy. Nawet jeśli obrażenia są niewielkie bo spadł na miękkie podłoże, zwierzak jest wystraszony, zdezorientowany i stara sie gdzies schować. Znalezienie go jest bardzo trudne.
    1. Aby temu zapobiec ważne jest zabezpiecznie okna siatką.
    2. Jeśli oddajemy kota lub psa na przechowanie do znajomych na czas wyjazdu musimy bardzo uczulić tę osobę aby nie otwierała okna lub balkonu w obecności zwierzaka. Jeśli jest to osoba, która nie ma swojego zwierzaka, może o tym nie pomyśleć.
  3. wypuszczanie kota i psa z domu – wiele osób uważa, że koty są szczęśliwsze gdy mogą sobie chodzić gdzie chcą. Czasem dotyczy to także psów. Niestety zaginięcie jest tylko kwestią czasu. Miasto czy wieś nie są naturalnym środowiskiem życia domowego zwierzęcia i nie umie się ono ustrzec niebezpieczeństw.
  4. brak pilnowania psa na spacerze – jak często słyszy się, że dziecko wyprowadza psa na spacer. Albo pies jest tak mądry, że na pewno nie wbiegnie na jezdnie, a jak wbiegnie to wymienię jadące samochody (autentyczne!). Niedawno widziałam wiszące na przystanku ogłoszenie, że piesek przebiegający ulicę został potrącony przez samochód i przestraszony pobiegł w nieznane.
    1. dobrze jest jeśli dziecko jest wdrażane do opieki nad pieskiem ale wyprowadzać na spacer bez obecności dorosłego powinny tylko starsze dzieci i tylko małego pieska, który nie pociągnie i się nie wyrwie.
  5. przewożenie w samochodzie kota bez transportera, noszenie kota bez transportera
  6. inne

Nawet jeśli zachowamy wszystkie środki ostrożności mogą zdarzyć się nagłe i nieprzewidziane okoliczności.

Jak ułatwić znalezienie zwierzaka?

  1. adresówka – powinna być przyszyta do obroży lub wygrawerowana. Niezbyt dobre są adresatki zakręcane, gdyż często obluzowują się, odkręcają a karteczka z adresem wypada
  2. czipowanie – najlepszy i najbezpieczniejszy sposób zabezpieczenia zwierzaka. Czip jest niewyczuwalny dla zwierzaka i nie sprawia mu dyskomfortu. Dane czipu i właściciela zwierzęcia wprowadza się do bazy danych. Znaleziony zwierzak, po odczytaniu czipu wraca do właściciela.

 


Przykłady psich i kocich tragedii

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *