Badanie moczu u kota

W niektórych przypadkach konieczne jest badanie moczu u kota. U niektórych kotów występują kryształy w moczu, które utrudniają oddawanie moczu. Aby zdiagnozować problem należy oddać mocz kota do analizy. Niestety uzyskanie próbki jest bardzo trudne.

Wielu opiekunów kotów ma ogromny problem z uzyskaniem od kota próbki moczu do badania. W skutek tego kot jest niezdiagnozowany i grozi mu problem zdrowotny. Oczywiście próbka moczu musi być czysta, bez żwirku, zebrana z czystej, wyparzonej kuwety. Przed odwiezieniem do lecznicy próbkę można kilka godzin przetrzymać w lodówce.
Próbkę możemy zawieźć w wyparzonym słoiczku (zwykłym szklanym lub plastikowym kupionym w aptece). Można też zakupić w aptece dużą strzykawkę jednorazową i zebrać nią mocz.

Kotu nie da się przetłumaczyć, że ma się grzecznie załatwić do kubeczka więc trzeba to zrobić sposobem.

Sposobów jest wiele:

  • kuweta bezżwirkowa – należy ją umyć, wyparzyć i czekać aż kot się załatwi – sposób najprostszy ale są koty które w żadnym wypadku nie załatwią się do kuwety bezżwirkowej. Jeśli nie mamy kuwety bezżwirkowej, lub nie chcemy jej specjalnie kupować w tym celu, można umyć zwykłą kuwetę i liczyć na to, że kot się w niej załatwi. Najlepiej zrobić to na noc, żeby mieć próbkę na rano
  • specjalny żwirek – w niektórych lecznicach można zakupić specjalny żwirek do badania moczu
  • torebka plastikowa rozłożona na wierzchu żwirku w zwykłej kuwecie – mocz zbierze się w zagłębieniach torby plastikowej i możemy go zebrać strzykawką jednorazową. Istnieje niebezpieczeństwo, że kot wszystko wyleje zagrzebując w kuwecie.
  • zamknięcie kota w czystym transporterze – może się udać ale nie jest to dobry sposób, bo kot może wytrzeć płyn swoim futrem, gdy się w nim rozłoży
  • obserwować kota i w odpowiednim momencie podstawić mu miseczkę i zebrać próbkę – sposób najlepszy i najprostszy, ale nie możliwy, gdy mamy kuwety bezżwirkowe

Sposobów może być wiele i musimy czasem wykazać się inwencją i obserwacją zwyczajów naszego podopiecznego.

Ważne : jeśli zauważymy problemy z oddawaniem moczu u kocura należy jak najszybciej zabrać zwierzaka do lecznicy – niebezpieczeństwo utraty życia!

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *