Pasjonaci - Radio plus

W niedzielę 27 lutego 2011 radio plus w programie Pasjonaci nadało wywiad z paniami Dorota Szulc-Wojtasik (miesięcznik 4 łapy) i Danutą Skarbek (Fundacja Canis). Temat oczywiście – pomoc dla zwierząt, adopcja kotów i psów.
[audio:http://www.canis.org.pl/images/audycja/radioplus.mp3]

Głównym tematem były problemy adopcji psów i kotów, wyboru psa dla rodziny. Ludzie zastanawiają się nad wyborem rasy, która będzie najbardziej przystosowana dla danej rodziny. Tymczasem wybór rasy nie jest gwarantem, że dany pies będzie się dobrze miał w danej rodzinie. Często ludzie wybierają labradory dla dzieci. Okazuje się, że procentowo najwięcej pogryzień dziecka w rodzinie jest właśnie ze strony labradorów. Labrador często w rodzinie z dziećmi jest workiem do bicia, szarpania. Dzieci nie zdają sobie sprawę, że psu sprawiają przykrość, a rodzice często nie reagują. Labrador nie zrobi dziecku wielkiej krzywdy ale ważne jest aby rodzice zwracali uwagę czy dziecko w zabawie z psem nie przekracza pewnych granic.
Adopcja psa lub kota dla dziecka, bo dziecko chce, jest nieporozumieniem. Są lepsze sposoby aby nauczyć dziecko odpowiedzialności niż posiadanie zwierzaka. Ponadto złym pomysłem jest obarczanie dziecka opieką nad zwierzęciem. Dziecku można powierzyć zmienianie wody zwierzęciu a i to należy sprawdzić.
W żadnym wypadku nie można powierzyć dziecku wyprowadzania psa na spacer, gdyż jest to przyczyną wielu zaginięć psów.
Decydując się na adopcję kota lub psa trzeba podjąć świadomą decyzję, biorąc pod uwagę, że pies i kot żyją ok. 20 lat. Jest to decyzja na lata. Ważne jest również aby zaplanować kto zaopiekuje się zwierzęciem w przypadku zdarzeń losowych. Trzeba też wziąć pod uwagę, że zwierzę może także zachorować.
Co zrobić gdy znajdziemy psa lub kota?
Bardzo ważne jest aby zawieźć zwierzaka do weterynarza, aby sprawdzić czy zwierzak ma czip. Po numerze czipa można błyskawicznie odnaleźć dom zwierzaka.

Audycje Pasjonaci można wysłuchać na stronie radia Plus. Zapewne za pare dni ta audycja już ukaże się na stronie radia.

Leave a reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *