Ze zwierzakiem żyjesz dłużej!

Według badań przeprowadzonych przez Instytut im. Roberta Kocha i Niemiecki Urząd Statystyczny psy i inne zwierzęta domowe wywierają korzystny wpływ na zdrowie ich właścicieli.

Niektórzy ludzie obawiają się chorób odzwierzęcych:

  • Wścieklizna – głównym nosicielem są lisy. Zaś psy są poddawane obowiązkowemu szczepieniu na wściekliznę.
  • Kampylobakterioza – Campylobacter jejuni jest jednym z przyczyn biegunki u ludzi. Psy są nosicielami tej bakterii bez symptomów choroby. Występuje ona u 50 proc. psów dorosłych, i do 75 proc szczeniaków.
  • Salmonella – psy zarażają się w szczególności przez surowe mięso i podroby, natomiast karma produkowana przemysłowo jest znacznie bezpieczniejsza. Około 10 proc. przypadków biegunki spowodowanej salmonellą jest spowodowane bezpośrednim kontaktem z psami, kotami i gadami. Można się od tego ustrzec myjąc ręce po kontakcie z psami.
  • Grzybice skórne – grzybice odzwierzęce, to tak zwane mikozy. Najczęściej zdarzają się grzybice skórne. Ich objawem są okrągłe lub owalne plamy z krótkimi odłamanymi włosami i szarobiałymi, mącznym łuskami, na owłosionej skórze głowy. Mogą też występować na innych częściach ciała. Można się zarazić przez bezpośredni kontakt ze zwierzęciem.

    Drugą chorobą grzybiczną jest Trichophytie. Typowymi objawami choroby są wypryski wielkości soczewicy, trochę wypukłe, zaczerwienione, łuszczące się i swędzące, rozprzestrzeniające się za zewnątrz (czerwona obwódka) i gojące się od wewnątrz.

  • Jednokomórkowce – pierwotniaki u psów to Cryptoporidiose i Giardia lamblia. Jest to choroba brudnych rąk. Choroba objawia się wodnistymi biegunkami, połączonymi z silnymi bólami brzucha. W przypadku Giardia lamblia choroba może przebiegać bezobjawowo.
  • Pasożyty wewnętrzne – pasożyty jelitowe, tasiemiec lisi, psi i Toxocariasis. Do zakażenia tasiemcem dochodzi przez połknięcie jaj. W przypadku zakażenia tasiemcem lisim symptomy mogą pojawić się po 10-15 latach. Najczęściej są to bóle w górnej części brzucha.
    Tasiemiec psi powoduje tworzenia się cyst w wątrobie, płucach, śledzionie i otrzewnej.
    Toxocariasis może rozwijać się u ludzi również po doustnym przyjęciu jaj tasiemca psiego. Występują symptomy jak gorączka, bóle brzucha, kaszel i słabe przybieranie wagi ciała.

Zapobieganie infekcjom

Aby zapobiec infekcjom należy zachowywać higienę. Legowiska, koszyki, kocyki, naczynia do karmy i do picia jak również zabawki powinny być prane, myte. Codziennie należy myć miski do karmy i wody.

Aby uniknąć zarażenia ważne są:

  • kompletne szczepienia
  • systematyczne usuwanie pcheł, kleszczy, wszy i roztoczy
  • wizyty w lecznicy weterynaryjnej w przypadku oznak choroby,
  • regularne odrobaczanie,
  • spacery i świeże powietrze,
  • regularne czyszczenie i dezynfekcja miejsc przebywania.

Ryzyko z posiadania zwierzaka można znacznie zmniejszyć przez zachowania odpowiedniej higieny.
Jednocześnie szeroko zakrojone i wieloletnie badania wykazały, że osoby posiadające zwierzęta odwiedzają lekarza 10% rzadziej. Dlatego w rezultacie korzyści z posiadania zwierzęcia znacznie przewyższają ryzyko.

Przeprowadzono również badania statystyczne na podstawie ankiet wypełnianych przez ludzi mających i nie mających zwierząt.

Jako korzyści z posiadania zwierzęcia wymieniano radość życia, przyjemność płynącą z opieki nad nim. Właściciele zwierząt byli też zadowoleni z większej sprawności fizycznej oraz większych możliwości kontaktów z innymi ludźmi. Te aspekty mają korzystny wpływ na nasze zdrowie. Więź ze zwierzęciem ma terapeutyczne działanie na ludzi.

Autorzy Weber i Schwarzkopf zaprezentowali w swojej książce, że dla dobrego samopoczucia i satysfakcji z życia istotne są sensowne zadania, korzystne społeczne otoczenie jak również pokonywanie stresu. Opieka nad zwierzętami i przebywanie z nimi jest postrzegane jako sensowne zajęcie i daje poczucia bycia potrzebnym. Zwiększa się wiara w siebie i szacunek dla siebie samego, więcej uwagi przywiązuje się nawet do własnych warunków życiowych oraz potrzeb, i lepiej dba się o siebie samego!

Kontakt fizyczny przez głaskania i obserwację zwierzęcia pomagają zniwelować agresję, zwalczyć stres. Obecność psa zmniejsza strach.

Badania pokazują, że starzy ludzie czuli się często samotni i niepotrzebni. Poczucie to zmieniało się gdy adoptowali psa, co z kolei miało bardzo pozytywny wpływ na odczuwanie własnego stanu zdrowia.

39 proc. seniorów czuło się z psem bardzo zdrowo, a 87 proc. deklarowało, że ich jakość życia uległa wyraźnej poprawie odkąd posiadają psa. W grupie porównawczej bez psa jedynie 10 proc. ankietowanych deklarowało, że ich stan zdrowia jest bardzo dobry.

Wydaje się, że utratę kochanego człowieka znoszą lepiej ludzie posiadający zwierzęta od ludzi bez zwierząt.

Jeśli rodzina zdecydowała się wspólnie na psa, wówczas zauważalny jest wyraźny wzrost wspólnej radości i przyjemności. Powszechnie wiadomo jest również, że zwierzęta domowe mają często pozytywny wpływ na rozwój dzieci.

Wyprowadzanie psa na spacer zwiększa aktywność fizyczną. Właściciele zwierząt mają też więcej kontaktów społecznych.

Inni badacze dowiedli, że posiadacze psów mają korzystniejszy poziom cholesterolu i tłuszczu w krwi, więcej ruchu oraz przyjmują mniej leków.

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *